Ledva ušila jeden čepiec a už získala Cenu Nadácie Tatra Banky!

Dva roky chodila spisovateľka Katarína Kucbelová do Šumiaca, malebnej obce pod Kráľovou hoľou, kde ju staručká mentorka Iľka učila šiť čepce. Žiaľ, za celý ten čas ušila ledva jeden! Obľúbená spisovateľka, doteraz známa najmä svojou poéziou, preglgla trpkú príchuť sklamania. Svoju krajčírsku skúsenosť teda pretavila do románu, ktorý príznačne nazvala Čepiec. Okamžitý úspech ju zaskočil a to ešte netušila, čo ju čaká!
Tak, ako sa Dolný Kubín spája s Hviezdoslavom, Čadca s Rudolfom Jašíkom, Modra s Ľudovítom Štúrom a Devínska Nová Ves s Rudolfom Slobodom, Šumiac sa už navždy bude spájať s Katarínou Kucbelovou. Nikto tak umelecky pôsobivo neopísal túto obec pod Kráľovou hoľou, jej obyvateľov a ich radosti a starosti, ako táto mladá spisovateľka vo svojom prvom románe.
Príval recenzií
Zatiaľ čo svoj prvý a posledný čepiec šila obľúbená autorka dva roky, svoj prvý román napísala za pár mesiacov! Okamžite po vydaní sa vynorili prvé recenzie, ktoré sa spojili do súvislého pochvalného prúdu. Čepiec recenzovali nielen všetky mienkotvorné denníky, ale aj všetky literárne periodiká a v nich také esá literárnej kritiky ako Radoslav Passia či Viliam Nádaskay. Všetci ocenili vysoký literárny štýl, nápaditú formu i spoločenskú aktuálnosť, pričom nezabudli zdôrazniť ľahkosť, s akou sa román číta.
Aký je to žáner?!
Všetci recenzenti navyše zdôraznili, aké ťažké je žánrovo zaradiť toto výnimočné dielo. Čím chceli zrejme povedať, ako sa natrápili pri písaní svojich recenzií. Podaktorí ho označili ako literárnu reportáž či dokumentárny román, iní ho vnímali ako autobiografickú prózu, docufiction s prvkami testimoniálnej literatúry a ďalší hovorili o terapeutickom písaní. V našej redakcii sme sa všetci zhodli v tom, že Čepiec je skvelou ukážkou národopisného (etnografického) trileru, ktorý má potrebné napätie, chýba mu však patričné vyústenie.
Ocenenia a nominácie
Po recenziách nastal príval ocenení a nominácií. Podľa záznamu LIC (Literárneho informačného centra) to boli tieto: Kniha roka 2019 v ankete denníka Pravda, Cena Literárnej akadémie Panta Rhei Awards a nominácie: Anasoft litera 2020, Cena Jána Johanidesa, Cena René a Anketa Kniha roka mesačníka Knižná Revue. Každé ocenenie a nominácia vyvolali v Šumiaci nadšené ovácie, pred miestnym úradom vztýčili vlajku a z miestneho rozhlasu zneli národné piesne.
Prichádza Cena Nadácie TB!
Hoci sa Čepiec dostal do prvej päťky kandidátov na cenu Anasoft litera 2020, hlavnú cenu získal román Šeptuchy Aleny Sabuchovej. Kataríne Kucbelovej, ako sa hovorí, cvakli zuby naprázdno. Všetko si však vynahradila teraz! Hoci je Anasoft litera najprestížnejším literárnym ocenením, Cena Nadácie Tatra Banky za umenie má väčší lesk, mediálny ohlas a aj soška je krajšia. Veríme, že šťastná obľúbená autorka Katarína Kucbelová, ktorej v Šumiaci nepovedia ináč než „naša Katka“, sa už teraz v nejakej inej slovenskej obci učí pliesť košíky, máčať konope či kuť podkovy, aby o tom podala svedectvo vo svojom ďalšom skvelom románe.
Pokazil to Covid-19
Pretože opatrenia v súvislosti s pandémiou Covid-19 zabránili Nadácii Tatra Banky uskutočniť gala večer, na ktorom by si Katarína Kucbelová osobne a v priamom televíznom prenose prevzala svoje ocenenie, pozrite si aspoň videoklip Nadácie TB venovaný tejto obľúbenej spisovateľke.
Nájdete ho tu: