Bendzák vie písať, ale aj čítať! Dokonca aj po česky!

Legendárny košický básnik, ktorý minulý rok na seba upozornil skvelou knihou kratučkých próz Práce a dni (Modrý Peter, 2021) sa posadil pred kameru, aby prečítal z tvorby svojich obľúbených autorov!
Ľuboš Bendzák prečítal ukážky z kníh: Lazar, spíš? (Henri Michaux), Kniha neklidu(Fernando Pessoa), Ať na mě prší život (Núria Amat), Sv. Outdoor (Marie Iljašenko) a Újěde, ktorú napísala Jana Orlová. O každom autorovi povie pár viet a je naozaj milé vidieť, že tento výborný autor vie nielen písať, ale aj pozoruhodne a plynulo čítať.
Do slova zaľúbení
Čítanie vzniklo v rámci projektu Do slova zaľúbení, ktorý prezentuje ukážky z rôznych kníh, ktoré čítajú vybrané osobnosti. Zatiaľ je ich 32 a nájdete medzi nimi umelcov ako Denis Bango (hudobník), Magdaléna Vášaryová (herečka, politička), Robo Kirchhoff (filmár), Katarína Máliková (hudobníčka), Robert Roth (herec), Patrik Garaj (novinár), a ďalší. Všetkých si ich môžete pozrieť na stránkach portálu Medzi knihami.
Byty a pohostinstvá
Bendzák je mimoriadne zaujímavý autor, možno trocha stratený medzi svojimi hlučnejšími kolegami, jeho knihy však rozhodne stoja za pozornosť. Juraj Briškár veľmi výstižne o ňom napísal: „Tvorba Ľuboša Bendzáka je dlhodobo vytváraným experimentom so sebou samým. Zatiaľ čo početné vedecké tímy majú k dispozícii mnohokilometrové urýchľovače častíc, on s pomocou niekoľkých veršov vytvára básne ako spomaľovače vnímania bežných ľudských situácií. Jeho laboratóriom sú byty a pohostinstvá. Pozornosť a úcta s akou v nich pristupuje aj k zdanlivo nedôležitým veciam, demonštruje, aká veľkorysá vie byť poézia, keď je sama sebou.“
Feministický útok
V roku 2018 vyvolal škandál obľúbený kritik Matúš Mikšík, ktorý v článku Keď básnik stráca kontakt s realitou kádroval Bendzáka kvôli tomu, že použil vo svojej knihe Samota je moja staršia sestra formuláciu „žijeme v dobe deštruktívneho matriachátu“. Básnika obvinil z mizogýnie a preto jeho knihu „po prečítaní tejto pasáže neviem prijať ľudsky (teda čitateľsky), preto sa na ňu nedokážem pozrieť z čisto profesionálneho hľadiska.“
Básnická obrana
Obľúbenému feministovi Mikšíkovi odpovedal básnik Erik Jakub Groch článkom Krátka obrana Ľuboša Bendzáka a nasledujúcich, v ktorom okrem iného napísal: „Spomeňme si, koľko intelektuálov, progresivistov svojej doby sa pred sto rokmi, pohnutí ideami za spravodlivejší, krajší svet, stalo aktívnymi komunistami.“ Aký názor na tento starý škandál má básnik a spisovateľ Ľuboš Bendzák, sa nám zatiaľ nepodarilo zistiť. Ak sa nám podarí niečo vypátrať o deštruktívnom matriacháte, určite vás budeme včas informovať.
Čítanie Ľuboša Benzáka z jeho obľúbených kníh si môžete pozrieť tu: